chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Europoslanci schválili kontroverzní REACH

Kontroverzní chemická směrnice, nařizující v Evropské unii nákladné testování desítek tisíc běžně používaných látek, zatíží ČR miliardami korun.

Zástupci členských vlád a poslanci Evropského parlamentu se v noci na pátek dohodli na konečném znění návrhu regulace chemických látek, takzvaného programu REACH. Kontroverzní směrnice, nařizující v Evropské unii nákladné testování desítek tisíc běžně používaných látek, by tak mohla vstoupit v platnost v první polovině příštího roku. Českou republiku návrh zatíží několika miliardami korun a povede k ztrátě tisíců pracovních míst. Svaz chemického průmyslu odhaduje, že se sníží produkce celého zpracovatelského průmyslu o 14 miliard korun ročně.

Dohodu ovšem ještě budou muset schválit vlády členských zemí EU a jejich parlamenty. Schválení by ovšem po řadě intenzivních jednání, která v minulosti proběhla, by mělo být pouhou formalitou.

REACH by měl od počátku roku 2008 nahradit 45 současných chemických předpisů. Bude se týkat zhruba 30.000 běžně používaných látek, jejichž vlastnosti budou muset výrobci prověřit.

"REACH je hotov," řekl britský poslanec a jeden z parlamentních vyjednavačů Chris Davies. Vlády a politická seskupení v Evropském parlamentu podle něho podepíšou dohodu v nadcházejících týdnech. Hlasování v parlamentu je naplánováno na polovinu prosince.

"Myslíme si, že je to dobré pro spotřebitele, pro životní prostředí i pro průmysl," komentovala podobu dohody finská vyslankyně u EU Nina Vaskunlahtiová. Finsko, které nyní předsedá EU, chtělo REACH dojednat do konce tohoto roku. Konečnou legislativu lze považovat za mírné vítězství zástupců chemického průmyslu. Ekologičtí aktivisté se snažili výrobcům upřít právo na produkci látek označených za nebezpečné, pokud za ně existuje vhodná náhrada. Podle konečné verze budou muset výrobci předložit při žádosti o schválení zhruba 1500 látek "substituční plán", pokud však prokážou, že je budou dostatečně kontrolovat, tak budou povoleny.

Tento výsledek aktivisté pokládají za oslabení regulace, protože tyto látky budou podle nich nadále ohrožovat zdraví. Výrobci však připomínají, že povinné nahrazování by vedlo k zákazu látek, které přinášejí celkově prospěch v podobě společenských a ekonomických výhod, převažujících nad rizikem pro zdraví či životní prostředí.

V České republice by měly přímé administrativní náklady regulace REACH údajně stát čtyři až šest miliard korun a zhruba 80 procent nákladů přitom ponesou malé a střední firmy. O práci kvůli REACH podle některých údajů přijde v Česku téměř 15.000 lidí a jen chemické podniky by mělo opustit asi 4500 zaměstnanců.

Brusel 1. prosince (Zdroj: www.ihned.cz)
5.1.2007 iHned [www.ihned.cz]
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk