chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
ČR požádá o emisní povolenky o objemu 102 milionů tun, rozhodla vláda

Česká republika bude na období let 2008 až 2012 požadovat emisní povolenky v objemu 101,9 milionu tun oxidu uhličitého ročně. V noci na čtvrtek o tom rozhodla vláda. Informoval o tom premiér Mirek Topolánek po skončení jednání vlády.

Na roky 2005 až 2007 mají tuzemské podniky k dispozici asi 97 milionů povolenek a loni jich využily 82 milionů. Ekologická Hnutí Duha, Greenpeace a Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) v dnešní společné tiskové zprávě tzv. Národní alokační plán kritizovaly a navrhly omezení exhalací na 78 milionů tun.

Česko patří mezi poslední země, které návrh do Bruselu ještě neposlaly. Kvůli tomu už s ním Evropská komise zahájila proceduru pro porušení práva. Plán měl být původně hotov do 30. června a komise už Českou republiku upomínala za to, že ho nedodala. Pokud se návrh dostane do Bruselu ještě před Vánocemi, může se země vyhnout případným sankcím a nebo žalobě u Evropského soudu.

Případné schválení českého plánu ale není příliš pravděpodobné. Před několika dny komise například odmítla deset národních alokačních plánů, včetně slovenského. Brusel tlačí, aby státy žádaly o méně povolenek, což by mělo vést ke zdůvěryhodnění celého systému. Údaje za loňský rok totiž ukázaly, že vlády jednotlivých zemí firmám vydaly více povolenek, než kolik jich podniky skutečně využijí. V důsledku toho se cena povolenek krátce po zavedení sytému v lednu 2005 snížila na pouhých šest eur za tunu emisí. Ceny povolenek na rok 2008 a dále jsou ale mnohem vyšší, protože trh počítá s jejich přísnějším vydáváním.

Zpřísnění vydávání povolenek podporují hlavně ekologické organizace, které chtějí vidět, že podniky mají snahu vyrábět čistším způsobem. Průmyslníci ale varují, že pokud komise vydávání povolenek výrazně zpřísní, mnoho firem nebude mít možnost expandovat podle svých plánů.

"Účelem obchodovaní s emisemi je snižování exhalací. Nikoli další a další zvyšování. V zemi, která patří k nejhorší znečišťovatelům v Evropě, to platí dvojnásob," řekl ČTK Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Podle jeho kolegy z Greenpeace Jana Rovenského si ministři pletou jednání Evropské komise s arabským tržištěm. "Jsou zjevně přesvědčeni, že čím víc navržené emise nadsadí, tím víc jich nakonec dostanou. Rozhodnutí komise minulý týden ukázalo, že podobný přístup je scestný. Jediné, co můžeme podobným přeháněním utržit, je mezinárodní ostuda a vrácení plánu k přepracování," uvedl.

Program obchodování s emisemi na základě povolenek je jedním z nástrojů, s jejichž pomocí chce unie snížit emise takzvaných skleníkových plynů. K tomu se zavázala v rámci Kjótského protokolu, jehož smyslem je zabránit dalšímu oteplování planety. Systém povolenek má regulovat objem emisí, ale podle odhadů se to zatím nedaří.

Největším tuzemským odběratelem povolenek je energetická společnost ČEZ, která ročně získává asi 40 procent české kvóty. Firma za poslední rok při obchodování s povolenkami vydělala asi jednu miliardu korun, kterou se zavázala investovat do podpory obnovitelných zdrojů.

PRAHA (ČTK) - 7. prosince 2006 00:15 (Zdroj: www.ekolist.cz)
5.1.2007 ekolist [www.ekolist.cz]
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk