chemlinesMENU chemlines
chemlines EKOnoviny
+ Změny právních předpisů
+ Semináře, kurzy, školení
 - Uplynulé akce
+ Podniková ekologie
+ EMS ISO 14001
+ Z dalších serverů
chemlines Vzorová dokumentace
chemlines Příručka ekologa
+ A-Chemické látky a přípravky
+ B-Odpadové hospodářství
+ C-Využití a ochrana vod
+ D-Ochrana ovzduší
+ E-Integrovaná prevence
+ F-Nakládání s obaly
+ G-Environmentální management
+ Doprovodné informace (CD/ON-LINE)
+ Ekologický audit
chemlines ENVIreport
+ Zaslat ukázku
+ Povinnosti firem
chemlines Katalog firem
chemlines EKOinfo
+ Dokumenty ke stažení
+ Věstník MŽP
+ Chemické látky
+ Prevence havárií
+ Integrovaná prevence
+ Katalog odpadů
+ Užitečné odkazy
+ Legislativa ŽP
+ R věty
+ S věty
+ Výstražné symboly
+ H věty
+ P věty
chemlines O vydavateli
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Registrace firmy
+ Odhlášení EKOnovin
+ Inzerce v EKOnovinách
+ Archiv
 - Slovo znalce
 - Odpady
 - Aktuality

 
Podnikatelé se bojí nákladů s programem REACH

Nahrazení toxických látek bezpečnějšími alternativami představuje pro průmyslové podniky dodatečné náklady. Podnikatelé odsoudili „iluze“ „přikazujícího a kontrolního“ přístupu k nařízení o chemikáliích.

Po maratonu rozhovorů tři legislativní orgány EU – Parlament, Rada a Komise – dospěly 30. listopadu ke kompromisu o návrhu nařízení REACH. Dohoda je velmi ostře kritizována ekologickými organizacemi, které obviňují instituce z ústupků podnikatelským zájmům. Na druhé straně je obhajována poslanci Evropského parlamentu jako nejlepší možné řešení. Podnikatelé se zatím k dohodě nevyjadřují, protože podle jejich prohlášení si musí nejdříve nařízení podrobně prostudovat, než ho budou komentovat.

Přísnější kontrola bezpečnosti, kterou návrh nařízení obsahuje, zvýší byrokracii a potlačí inovace v Evropě, varoval ve středu jeden představitel průmyslu. Ústředním tématem pro podnikatele je umožnit prodej a výrobu toxických látek v případě, že podniky budou schopny prokázat, že rizika, která představují pro lidské zdraví nebo životní prostředí, mohou být „adekvátně kontrolována“. Tato „adekvátní kontrola by měla být dostatečným kritériem,“ prohlásil generální tajemník evropské organizace zaměstnanců UNICE Philippe de Buck.

Místo toho kompromisní dohoda říká, že některé chemické látky – ty, které jsou trvalé a bio-akumulační – by měly být nahrazeny kdykoli je bezpečnější alternativa ekonomicky dostupná. A pouze látky s karcinogenními a mutagenními vlastnostmi postoupí adekvátní kontrolu, jestliže jsou doplněny plánem, jak je v pozdějším období nahradit. „Není pochyb, že taková procedura bude velmi byrokratická a drahá,“ řekl de Buck, na druhé straně připustil, že dodatečné náklady pro průmysl nemohou být v současné době přesně stanoveny.

„Určitě to přinese dodatečné náklady,“ prohlásil Alain Perroy, generální ředitel Evropské rady pro chemický průmysl (CEFIC). Ten také odsoudil „mylnou představu“, že výměna by mohla být řízena na základě „přikazujícího a kontrolního přístupu“. To, dodal, přinese podnikatelům nové překážky, jak budou usilovat o schválení látek, a povede k právní nejistotě. „Vysílá to špatný signál podnikatelské komunitě, pokud jde o investice a inovace,“ řekl Perroy a zapochyboval o atraktivitě Evropy jako centra podnikání.

BRUSEL 7. prosince (Zdroj: www.ihned.cz)
5.1.2007 www.ihned.cz [www.ihned.cz]
Nebezpečný odpad
Nové značení a etiketyNebezpečný odpad


EUROCHEM PartnerPotřeby pro laboratoř

chemlines
Přihlášení uživatele
 
Email:
Heslo:


EuroChem Group Portals © Copyright 2002-2016 WCONTACT, Tel. +420 257 310 542, email: info[at]eurochem.cz
www.eurochem.eu - www.eurochem.info - www.eurochem.cn - www.eurochem.cz - www.eurochem.sk